skip to main skip to sidebar
Stichting JAS
  • Nieuws
  • Archief
  • Over JAS
  • Contact

Het ware verhaal over de oorzaken van de overstromingen in Limburg. Niet het klimaat, stupid!

Datum:
  • zondag 14 juni 2026
  • in
  • Categorie: bescherming tegen overstromingen , bewoonbaarheid , Geul , Klimaatverandering , Limburg , temperatuur
  •  De machteloosheid van de overheid in Limburg gaat gepaard met onware verklaringen over de klimaatverandering.



    14-6-2026

    Het ware verhaal over de oorzaken van de overstromingen in Limburg. Niet het klimaat, stupid!




    De Limburgse overheden zijn 5 jaar na de waterramp van 2021 niet in staat gebleken om ook maar één spade de grond in te steken om herhaling van de ramp te voorkomen. Ergo, van de te nemen maatregelen is zelfs nog niet een eerste uitwerking beschikbaar. Men blijft steken in een schijn van participatieproces en een brij van onderzoeksrapporten. Van de 600 miljoen Euro die in 2022 beschikbaar kwam vanuit het  Rijk en de andere overheden zijn tot op heden enkele tientallen miljoenen aan proceskosten voor de eigen organisaties van Provincie en Waterschap Limburg betaald. De machteloosheid van de overheid in Limburg gaat gepaard met onware verklaringen over de klimaatverandering.

    Het klimaatargument voor de overstromingen in het Geuldal heeft het Platform Stroomgebiedsplan Geul in de vorm van een feitenanalyse gekraakt. Het platform is een initiatief van burgers en waterdeskundigen in het Belgisch-Nederlandse stroomgebied. Één  van de deskundigen is professor Van Baars.

    Op verzoek van het platform is professor Van Baars  nagegaan of het gebied van de Geul en de Maas de laatste 100 jaar aan veranderingen onderhevig is en wat de rol van de klimaatverandering daarin is. Van beide blijkt geen sprake te zijn.

    De overheid, in het bijzonder de provincies en de waterschappen zijn verantwoordelijk voor watersystemen die zorgen voor droge voeten. In Limburg wordt die plicht met voeten getreden door veel te lage veiligheidsnormen voor het watersysteem te hanteren. In plaats van de landelijk geldende basisnorm 1:100 hebben Provincie en Waterschap Limburg in 2017/18 deze norm voor woongebieden verlaagd naar 1:25. Dat is de norm in overig Nederland voor akkerland. Ook met de dijken is het qua veiligheid  slecht gesteld in Limburg. Van de Limburgse Maasdijken zit 66% onder de in 2017 ingevoerde wettelijke norm.

    Waterschap en Provincie Limburg hebben op het toenemende gevoel van onveiligheid proberen in te spelen met klimaatverhalen. In een kennelijke poging de aandacht af te leiden van het veel te trage en nalatig overheidshandelen.


    In het Geulstroomgebied, met een plaats als Valkenburg die extra zwaar getroffen is in 2021 vanwege de te lage basis beschermingsnorm 1:25, willen de mensen veiligheid en geen klimaatexcuses.

    Nico Broekema, voorzitter Platform Stroomgebiedsplan Geul.


    Samenvatting van de Nota “De overstromingsnorm bij de Geul” van professor Stefan van Baars

    Meestal heeft het watersysteem van het stroomgebied van de Geul in Limburg voldoende capaciteit om de hoeveelheid water probleemloos af te voeren, maar gemiddeld ongeveer 4 keer in een mensenleven is deze afvoercapaciteit te klein, en wordt er grote schade en overlast veroorzaakt door overstromingen van de woongebieden langs de Geul en bijbehorende zijrivieren (zoals de Gulp) en verschillende beken. De grootste problemen worden niet veroorzaakt door de klimaatverandering, maar door de opstallen (door mensen gemaakte objecten) die de afvoer beperken, zoals de sifon onder het Julianakanaal in Bunde, kleine onderdoorgangen bij bruggen, zoals in Wijlre en Schin op Geul, en smalle stenen/betonnen watergoten zoals in Gulpen en in Valkenburg.

    Deze nota bespreekt zaken zoals de opstalaansprakelijkheid aangaande deze te kleine opstallen die de kans op, en gevolgen van, overstromingen vergroten.

    Daarnaast staat ook de verantwoordelijkheid van de overheid, over onder andere de bewoonbaarheid van een woongebied en de bescherming tegen overstromingen, in de grondwet en de Rechten van de Mens, vermeld. En in de omgevingswet wordt bepaald dat de overheid verplicht is tot het verrichten van activiteiten om zodoende aanzienlijke nadelige gevolgen voor de fysieke leefomgeving te voorkomen, of op zijn minst, de kans daarop acceptabel te maken.

    Op het eind van deze nota wordt geconcludeerd dat het aannemelijk is dat de huidige norm bij de Geul niet voldoet aan de hiervoor genoemde wetgeving en deze norm moet worden aangepast. Daarom wordt de provincie geadviseerd deze norm in lijn te brengen met de normen van de Kerngroep Normering Wateroverlast en het Nationaal Bestuursakkoord Water.

    Klimaat(verandering)

    De gemiddelde afvoer van het stroomgebied van de Geul hangt af van het neerslagoverschot, oftewel van de neerslag min de verdamping. De verdamping (tijdens piekafvoeren verwaarloosbaar) hangt af van de temperatuur. De temperatuur is de afgelopen eeuw gestegen en voor sommige gebieden (vooral Noord-Europa) is ook de neerslag toegenomen, maar van andere gebieden (vooral Zuid-Europa) is de neerslag juist afgenomen. De veranderingen van temperatuur en de neerslag hangen niet af van de klimaatverandering.

    Zo is in Brussel (Ukkel) de temperatuur de afgelopen eeuw wel gestegen, maar de neerslaghoeveelheid niet. Die is over de afgelopen twee eeuwen, op een paar kleine schommelingen na, redelijk constant gebleven, zie de grafieken.

     

    Dit betekent dat het ook hierdoor goed mogelijk is dat de (piek)afvoeren van de Maas en de Geul weinig of niet zijn gestegen met de jaren.

    (Piek)afvoeren van de Maas en de Geul

    Hier staan de jaarlijkse piekafvoeren van de Maas over meer dan honderd jaar weergegeven.

    Duidelijk is dat de piekafvoeren over meer dan een eeuw maar weinig zijn toegenomen.

    Op pagina 18 (viewer 23/146) van het rapport Verkenning Geulmonding staan onderstaande tekst en figuur over de piekafvoeren van de Geul bij Meerssen (zie de titel van het artikel).

    Al deze piekafvoer-meetgegevens van de Geul zijn hieronder t/m 2025 aangevuld. De rode regressielijn in de grafiek toont dat de piekafvoeren niet toenemen over de jaren, zodat er blijkbaar geen (nadelig) effect van de klimaatverandering is bij de piekafvoeren. Ook bij de Maas is dit effect sowieso kleiner dan 10% per eeuw.


    Dit toont aan dat de veronderstelling in de WRL rapporten dat het
    overstromingsprobleem in het Geuldal een klimaatprobleem is, toch niet juist is.

    Lees verder hier.

    Contact met de auteur en professor Stefan van Baars over dit onderwerp is mogelijk via nbroekema2015@gmail.com en 06 14577742.

    ***

    Climategate Klimaat Logo
















    Dit e-mailen Dit bloggen! Delen via X Delen op Facebook
    on zondag 14 juni 2026
    Dit e-mailen Dit bloggen! Delen via X Delen op Facebook
    Categorie: bescherming tegen overstromingen , bewoonbaarheid , Geul , Klimaatverandering , Limburg , temperatuur

    0 reacties :

    Een reactie posten

    Nieuwere post Oudere post Homepage

    Best Bekeken

    • Fixatie op CO2 negeert de echte aanjager van temperatuur, zeggen experts
    • PVV stelt vragen aan GS over subsidie voor kap bossen Schoorl
    • CDA slaat plank VOLLEDIG MIS in debat met Baudet over gezondheid in de middeleeuwen | FVD
    • Optater voor coalitie
    • Filmpje! FVD steunt de boeren bínnen en buiten het parlement
    JAS Nieuws in uw email

    Zoeken op JAS

    Reacties

    Interessant

    • Fixatie op CO2 negeert de echte aanjager van temperatuur, zeggen experts
        De VN beweert dat door de mens veroorzaakte CO2-emissies de planeet in gevaar brengen. ‘Totale onzin’, zeggen wetenschappers. ‘CO2 veroorz...
    • PVV stelt vragen aan GS over subsidie voor kap bossen Schoorl
      HAARLEM / SCHOORL De Statenfractie van de PVV wil van Gedeputeerde Staten weten hoeveel subsidie Staatsbosbeheer vorig jaar en dit jaar...
    • CDA slaat plank VOLLEDIG MIS in debat met Baudet over gezondheid in de middeleeuwen | FVD
        Kartelpolitici zijn geobsedeerd met een verkeerde interpretatie van wat 'gezondheid' zou betekenen.
    • Filmpje! FVD steunt de boeren bínnen en buiten het parlement
       De strijd tegen het ANTIBOERENBELEID
     

    Twitter

    Wordt geladen...
    • ANDERS!
    • Climategate
    • De Groene Leugen van windmolens
    • De Groene Rekenkamer
    • EPAW ( European Platform Against Wind Farms)
    • Friends against wind
    • Gifklikker
    • Kritisch Platform Windenergie ZIjpe
    • LADA
    • NKPW
    • NLVOW - Nederlandse Vereniging Omwonenden Windturbines
    • Platform Storm, Drenthe
    • Stichting GiGaWiek
    • Waddenvereniging
    • Wieringermeer Geen Windturbines
    • Windenergie Wieringerwaard
    • Windmolenklachten
    • Windmolenplanschade
    Copyright (c) 2010 Blogger templates by Bloggermint