De zondagse beschouwing van Jan van Friesland.
19-1-2026
Daar gaat de telefoon: wie o wie van D66?

Met het treurige vertrek van Sophie Hermans (VVD) is de post van minister van Klimaat & Groene Groei straks weer vacant. En met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid zal iemand van D66 op het vrijkomende pluche gaan plaatsnemen in het volgende kabinet.
De VVD zal afzien van de post omdat partijleider Dilan Yeşilgöz al een keer staatssecretaris voor klimaat is geweest en stiekem afscheid heeft genomen van het pure klimaatalarmisme. Wijs geworden. Maar ook het CDA wil, tegendraads, geen CO2-heffingen wat, omgekeerd, een groenbevlogen CO2-jager als bewindslied node zou moeten sieren. En dus ligt de bal bij D66 en zullen zij leveren.
Vind maar eens iemand …
Daar gaat al de telefoon: iemand uit de partij zal komende maand breed lachend en mooi in de kleren op het bordes staan en met volle overtuiging proberen de planeet te redden.
Vind maar eens iemand die in dit tijdsgewricht tegen beter weten in, omdat het draagvlak voor klimaatbeleid sterk afbrokkelt, de boel toch tot een politiek succes weet te maken.
Iemand die moet aanzien dat het Klimaatakkoord van Parijs inmiddels een dode letter is waar landen zich van afkeren en juist nog meer gaan uitstoten. Iemand die met beide benen in de prut van de vastgelopen energietransitie terecht komt. Iemand die pal voor de slecht renderende windturbines moet gaan staan: op het land en op zee. Iemand die de benzineauto weg wil hebben uit ons land en het altijd groene Europa als bondgenoot verliest op dit punt: daar gaat al weer de telefoon.
Blinde politieke ambitie is een, maar een succes maken van wanbeleid is andere koek. Want tel daarbij op dat deze arme man of vrouw – hoogstwaarschijnlijk een man – van alle kanten de wind van voren krijgt: van een klimaatbevlogen linkse oppositie en een klimaatrealistische rechtse oppositie, terwijl CDA en VVD zelf niet echt meer in klimaatgedram geloven.
Ga er maar aan staan. En zeg nou eerlijk: welk bewindslied wil in een debat tot diep in de nacht afgedroogd worden door de scherpe analyses van de zo kloeke Lidewij de Vos (FvD) die laat zien dat de mondiale temperatuur al weer daalt?
Daar gaat alweer de telefoon.
‘Met Hans Vijlbrief…’
***

1 reacties :
De wereldwijde temperatuur daalt al 2 jaar achtereen, het is in Nederland kouder als voorgaande jaren, je moet dan wel een betonnen plaat van 2 mtr dik voor je kop hebben om nog maatregelen te willen treffen tegen de opwarming van de aarde. Al moeten we bij de huidige politici en zeker die van D'66, nergens meer verbaasd van over te zijn.
Een reactie posten