Autovisie: Deze elektrische auto kost 425.000 euro, maar komt slechts 80 kilometer ver

Datum:
  • zondag 28 december 2025
  • in
  • Categorie: ,
  •  Wie heeft er nog actieradiusangst tegenwoordig? Bijna niemand meer. 


    28-12-2025


    Autovisie: Deze elektrische auto kost 425.000 euro, maar komt slechts 80 kilometer ver


    Van een onzer correspondenten.

    Wie heeft er nog actieradiusangst tegenwoordig? Bijna niemand meer. Al steekt die nerveuze spanning in deze elektrische auto waarschijnlijk direct de kop weer op, want na zo’n 80 kilometer is de accu wel leeg. Dus waarom is-ie dan zo duur?

    Het gaat om een Baker Electric Model V Special Extension Coupé uit 1912. Want vergeet niet, na 1900 waren EV’s jarenlang razend populair. Ze waren stiller, schoner en makkelijker dan auto’s met een brandstofmotor of een stoommachine.

    Veiliger ook, want je hoefde ze niet aan te zwengelen en liep dus minder risico op een gebroken pols of onderarm. Bij een benzineauto moest je er namelijk voor zorgen dat je op tijd je hand weg trok, anders kreeg je een klap van de zwengel als de motor aansloeg. In de vroege jaren 1910, toen automobielen de samenleving begonnen te veranderen, ontstond de Baker Electric Model V Special Extension Coupé als een hoogtepunt van luxe en innovatie van de Baker Motor Vehicle Company uit Cleveland. Bijgenaamd de ‘Aristocrat of Motordom’, was deze vierpersoons elektrische auto uitgerust met lichtgewicht aluminium carrosserie, een 60-volt accu die een hoogwaardige General Electric motor aandreef via een vijftraps roterende controller, en elegante details zoals lakleder spatborden en brokaad interieurs op maat gemaakt voor dames uit de high society.​

    De zeldzame 1912-uitvoering behoorde ooit toe aan Hugh en Clara Holbrock, een bruisend stel uit Ohio dat hem paradeerde naast hun collectie antieke koetsen. Na Clara’s overlijden ging hij over naar James Cousens, een topenthousiast voor elektrische auto’s, die een minutieuze restauratie toevertrouwde aan experts Bill Auerbach en Mark Larder, waarmee het originele pracht werd hersteld met Amish-ambachtelijke details. De auto sierde later collecties van John O’Quinn en Terry Adderley voordat hij bij zijn huidige eigenaar belandde, en blijft een van de best gerestaureerde pioniers.​

    Stil glijdend tot 25 mph over stadstraten bood de Coupé verfijnd comfort zonder het lawaai van benzinemotoren, met tiller-stuurinrichting en dashboardvoltmeter die een vervlogen elegantie opriepen. Hoog opgebouwd voor chique hoeden inspireerde hij zelfs Walt Disney’s Grandma Duck-cartoonauto, symbool van de korte gouden eeuw van elektrische auto’s voor de dominantie van benzine.

    ***

    Bron o.a. hier.

    ***




    2 reacties :

    Anoniem zei

    Nieuwe datacentres komen er zonder enig probleem maar betaalbare woningen voor burgers?...

    Dekker zei

    Anoniem 1, voor datacenters gelden geen normen voor stikstof, energie verspilling en drinkwaterverspilling en niet te vergeten het omzeilen van de belastingplicht. Wat betreft een elektrische auto: u kunt er vergif op innemen dat hoe meer accucapaciteit, hoe zwaarder de auto, hoe minder het bereik zal zijn. Verder is het een gegeven dat van de opgegeven maximale afstand met een beetje geluk de helft overblijft bij koude, regen en tegenwind. Fabrikanten die gesjoemeld hebben met de cijfers over uitstoot van (diesel/benzine) auto's kregen mega boetes van de EU. Fabrikanten van elektrische auto's die er wat betreft het max. aantal te bereiken kilometers de zaken veeeel te rooskleurig voorstellen kunnen probleemloos doorgaan met het voorliegen van de automobilist.

    Een reactie posten