Juridisch kan Nederland PFAS-gebruik of lozing verbieden.
21-7-2025
Kabinet wijst nationaal PFAS-verbod af
Het demissionaire kabinet heeft besloten dat er geen nationaal verbod op het gebruik of lozen van PFAS komt. Ze zien weinig nut in zo’n maatregel. Volgens demissionair minister Robert Tieman en staatssecretaris Thierry Aartsen (Infrastructuur en Waterstaat) levert een nationaal verbod geen snelle afname van deze chemische stoffen in het milieu op.
Redactie, TPO, 21 juli 2025 – Een nationaal verbod op het gebruik of lozen van PFAS komt er niet. Nederland stuurt al jaren aan op een Europees verbod op PFAS. Dat blijkt een traag en moeizaam proces. Gemeenten en waterschappen dringen daarom aan op strengere nationale regels. Een meerderheid in de Tweede Kamer riep het kabinet vorig jaar op de mogelijkheden daarvoor te verkennen.
Verbod is juridisch mogelijk, maar onwenselijk
Juridisch kan Nederland PFAS-gebruik of lozing verbieden. Toch kiest het kabinet daar bewust niet voor. Zo’n verbod vergt veel handhaving en maakt Nederland strenger dan andere Europese landen. Dat zou het Nederlandse bedrijfsleven benadelen.
“Van bedrijven wordt nu al geĆ«ist alles te doen wat redelijkerwijs haalbaar is om zoveel mogelijk naar een nul-emissie van PFAS toe te werken”, aldus Tieman en Aartsen.
Mogelijk gericht verbod voor grootste vervuilers
Het kabinet staat wel open voor aanvullende regels voor sectoren die veel nieuwe PFAS in het milieu verspreiden. Een gericht lozingsverbod voor deze bedrijven wordt nader onderzocht.
Druk vanuit RIVM-onderzoek
De roep om strengere maatregelen groeit na onderzoek van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Dat meldde eerder deze maand dat vrijwel iedereen in Nederland meer PFAS in het bloed heeft dan als veilig wordt beschouwd.
Bron: ANP
1 reacties :
Brussel de ideale smoes om niks te hoeven doen wat in het belang van de gewone bevolking gezien kan worden.
Een reactie posten