Het is crisis binnen Blckbx.
Mordechai Krispijn 18-4-2025
We hebben geen AIVD nodig om mooie initiatieven te gronde te richten
Je zal het inmiddels hebben meegekregen. Het is crisis binnen Blckbx. Flavio Pasquino verraste op dinsdag 2 april zijn volgers door zijn vertrek aan te kondigen bij het door hem zelf opgerichte Blckbx.
Meteen gingen er vermoedens rond dat het initiatief van binnenuit zou zijn opgeblazen. Dat de AIVD hier mogelijk bij betrokken zou zijn.
Vorige week kreeg ik een belletje van de voorzitter van Blckbx, Jan van Aken. Hij gaf aan dat hij graag een gesprek wilde met mij bij Café Weltschmerz om duidelijkheid van zaken te geven.
Wat je ook van het bestuur van Blckbx vindt, ik heb er altijd ontzettend veel respect voor als mensen bereid zijn hun verhaal te doen. Zeker als het om een organisatie gaat die haar bestaansrecht aan een grote achterban met donateurs te danken heeft. Dan heeft het publiek recht op een uitleg.
Vanzelfsprekend stemde ik in. De dagen erop liet Jan weten dat ook Daniel Pardoen (ex-bestuurder) en Bob Smit (penningmeester) aan wilden sluiten.
Voor de duidelijkheid: Anna en ik zaten op het moment van dit belletje voor de Army of Love in Spanje waar wij onze eerste retraite organiseerden. Wat een geweldige ervaring op een geweldige locatie waarover binnenkort zeker meer info.
Ter voorbereiding van het gesprek dat we zouden opnemen kreeg ik een pakket van 43 documenten toegestuurd, bestaande uit e-mailwisselingen, notulen en wat brieven. Volgens Daniel Pardoen had hij mij nog veel meer kunnen sturen, maar dit was zo’n beetje de kern van het verhaal.
Nadat ik maandag aankwam op Schiphol heb ik mij tot twee uur ’s nachts zo goed mogelijk ingelezen in het dossier. En ik moet zeggen, het lijkt wel een spannend boek. Maar dit is geen boek. Dit is de werkelijke wereld met echte mensen en echte gevoelens.
Het is een verhaal waarin mensen met goede intenties het beste willen voor een organisatie, maar elkaar in het proces volledig kwijtraken.
Inmiddels merk ik aan alle vragen en reacties dat veel nog niet duidelijk is voor de kijkers en ik snap het. Omdat ik er inmiddels helemaal in zit, zal ik in deze blog een poging wagen het nogmaals uit te leggen, zodat jij zelf jouw mening kan vormen over deze situatie.
Ook heb ik een link naar een enquête toegevoegd. Gewoon omdat ik mij afvraag wat jij ervan vindt. De resultaten zal ik over een paar dagen met iedereen delen zodat we hier met elkaar van kunnen leren. Vul het formulier ajb pas in als je het hele artikel hebt gelezen.
Wat is er allemaal gebeurd?
De structuur
Laten we beginnen met de organisatiestructuur van Blckbx. Deze bestaat uit een stichting en een BV.
De stichting is de eigenaar van alle opnames en de BV voert alle werkzaamheden uit voor de stichting.
Alle donaties komen binnen in de stichting en de BV is het productiebedrijf dat, in opdracht van de stichting, de programma’s maakt.
Kortom, alle donaties komen binnen in de stichting en de BV factureert alle kosten die ze maken (salarissen, apparatuur etc) aan de stichting.
De BV was tot voor kort volledig in handen van Flavio Pasquino. Hij was de enige eigenaar. Veel mensen wisten dit niet.
Volgens het bestuur moest het eigenaarschap van de BV in handen zijn van de stichting en daar is iets voor te zeggen. De donateurs zijn immers in de veronderstelling dat ze aan de stichting doneren en een stichting heeft geen winstoogmerk. Mocht de BV ooit over een groot vermogen beschikken, dan zou Flavio als enige eigenaar er met de pot vandoor kunnen gaan.
Uit de verschillende documenten blijkt dat er vanaf het begin voor deze constructie gekozen omdat
1. Mocht de BV in de problemen komen dan zijn de beelden beschermd door de stichting
2. De stichting kan de BV controleren. De stichting is immers de enige opdrachtgever
3. Het fiscale voordelen heeft
Overigens werken ook de traditionele media met dit soort constructies waarbij een omroep vaak een stichting is die op haar beurt mediahuizen inhuurt om programma’s te maken.
Het probleem volgens het bestuur is dat veel mensen hier niets van afwisten. Volgens hen moesten de aandelen dus van de BV (het eigenaarschap) worden overgedragen aan de stichting. Ondanks dat Flavio dit aanvankelijk niet wilde heeft hij hier toch mee ingestemd. De stichting is dus inmiddels volledig eigenaar van de BV.
Probleem opgelost zou je denken.
Helaas!
Want toen gebeurde het ondenkbare.
Aanstelling bestuur zonder instemming
Op 24 februari 2025 stuurt Daniel Pardoen, de laatst overgebleven bestuurder, een e-mail naar Flavio met de tekst: “Om deze reden heb ik de heren Jan van Aken, Robert (Bob) Smit en Stefan Noordhoek gevraagd om het nieuwe bestuur van Blckbx te vormen”.
Flavio komt de dag erop meteen met een reactie waarin hij laat weten dit onacceptabel te vinden. Flavio is met deze mensen in 2022 gebrouilleerd geraakt. Ook Daniël Pardoen was inmiddels, nadat hij alle stukken had gelezen na zijn aantreden in 2023, tot de conclusie gekomen dat deze combinatie niet zou werken en vermoedde zelfs een poging tot het plegen van een coup.
Flavio laat meteen weten dat hij slechts twee opties ziet:
- Daniel zet zijn plannen door en Flavio vertrekt per 1 maart 2025 waarbij mogelijk ook vrijwilligers en ander cruciaal personeel zal weglopen.
- Daniel staakt zijn plannen en laat Flavio een nieuw bestuur samenstellen. Flavio heeft dan al iemand op het oog als voorzitter.
Daniel reageert hierop met een uitgebreide toelichting van zijn voorstel/besluit. Hij is in alle documentatie gedoken van destijds (mbt de crisis in 2022) en is daarbij tot de conclusie gekomen dat het bestuur destijds door Flavio voor het blok is gezet en dat er dus geen sprake was van een coup.
Ook deelt Daniel mede dat hij dit bestuur het beste vindt voor Blckbx. Om Flavio tegemoet te komen stapt Stefan Noordhoek uit als mogelijk bestuurder. Hij wordt later vervangen door Hans van der Velden. Jan van Aken en Bob Smit blijven. Op deze manier kan Daniel uitstappen als bestuurder en heeft hij het bestuur overgedragen aan deze drie nieuwe bestuurders.
Het is hierbij van belang om te weten dat dit bestuur vooral bang is dat de aandelen van de BV, welke inmiddels volledig in bezit zijn van de stichting, weer worden (terug) overgedragen aan de BV zodra dit bestuur afscheid neemt.
Het Team van Blckbx
Op 10 maart schrijft het team van Blckbx een uitgebreide brief aan het bestuur. Ook zijn zij van mening dat het bestuur zonder enig overleg met Flavio, of met het team, is neergezet. Top down dus. Zij komen met een mogelijke oplossing:
- Bauke Geersing treedt aan als interim bestuurder.
- Het huidige bestuur treedt af
- Bauke zal rekening houden met de visie van Daniel
Deze brief wordt door 54 medewerkers ondertekend.
Het bestuur reageert hierop met een uitgebreide toelichting waarom zij van mening zijn dat Daniel het goede besluit heeft genomen om voor dit bestuur te kiezen. Het bestuur wil in gesprek met het team maar het bestuur lijkt niet te begrijpen dat het juist de ondemocratische procesgang is geweest waarmee het bestuur is aangetreden, dat het struikelblok vormt voor het team om dit gesprek aan te gaan. Een patstelling dus.
Het is ook van belang te weten dat het bestuur is aangetreden omdat Daniel Pardoen op het punt stond om als laatste bestuurder op te stappen. In dat geval wordt er een bijzondere procedure gestart. Dit zou betekenen dat er geen officiële handelingen meer verricht zouden kunnen worden, zoals het doen van betalingen of het aangaan van overeenkomsten.
Het bestuur laat in dit schrijven ook weten dat Bauke Geersing geen moeite zou hebben om de aandelen in handen van derden terecht te laten komen. Iets wat dit bestuur absoluut niet wil.
Extra info
Het bovenstaande is de kern van het conflict. Vanzelfsprekend spelen er meer zaken waarvan hieronder een korte opsomming.
- Daniel Pardoen zegt een email te hebben gevonden waarbij Flavio iemand aandelen belooft van de BV. Dit terwijl op dat moment de toezegging al was gedaan dat de aandelen tot de stichting toebehoorden. Volgens Daniel is Flavio voornemens om de overdracht van de aandelen weer terug te draaien zodra het bestuur is vertrokken.
- Het bestuur wil overgaan tot het oprichten van een STAK, een Stichting Administratie Kantoor. In deze constructie kan een STAK certificaten uitgeven aan belanghebbenden. Een mooie constructie waarbij belanghebbenden dus een aandeel in bezit kunnen krijgen. Het bestuur wil Blckbx achterlaten op een manier waarop de aandelen in het bezit zijn en blijven van de stichting of via een STAK met certificaten kunnen worden uitgegeven aan derden. Het bestuur wil in ieder geval niet dat de aandelen van de BV (wederom) in het bezit komen van Flavio of van anderen.
- Vrijdag as. vindt er, op initiatief van presentator Erwin Taams, een verzoeningspoging plaats. Of Blckbx dit gaat overleven blijft op dit moment de vraag.
Samenvatting
- Het bestuur wil de aandelen veilig stellen door ervoor te zorgen dat ze in de stichting blijven.
- Alle aandelen van de BV zijn reeds volledig overgedragen aan de stichting door Flavio.
- Het bestuur is zonder enig overleg benoemd en Flavio plus vrijwel het hele team zijn het hier niet mee eens.
- Het aanblijven van het bestuur zal leiden tot het afscheid van Flavio en een groot deel van het team.
- Het team komt met een voorstel om Bauke Geersing te benoemen als interim bestuurder, maar het zittende bestuur en Daniel Pardoen gaan hier niet mee akkoord.
Persoonlijk ben ik tot de conclusie gekomen dat we geen AIVD nodig hebben om prachtige initiatieven te gronde te richten. We doen het allemaal zelf door uit verbinding te stappen en voor de verdeling te kiezen.
Mijn hoop is dat Blckbx blijft bestaan en dat zij naast het nieuwe initiatief van Flavio mooie programma’s kunnen blijven maken.
Het gesprek
Ik merkte dat ik er soms net iets te emotioneel in zat. Excuses voor mijn soms drammerige gedrag in dit gesprek. Blckbx gaat mij, net als velen, aan het hart.
Om hier vooral zoveel mogelijk lering uit te trekken heb ik een paar vragen voor je. Als je
dit formulier invult dan stuur ik je binnen een paar dagen de
uitslagen: https://forms.gle/pbXZCUNVJnzcm9Gj9
Ik schrijf deze blogs volledig vrijwillig. Ook vraag ik geen vergoeding voor mijn gesprekken voor Cafe Weltschmerz. Mocht je iets willen bijdragen dan is een donatie welkom: https://mordechai.backme.org/
Ik vind het vooral belangrijk dat wij ons met z’n allen bewust worden waarom dit soort prachtige initiatieven als Blckbx in de problemen komen. Ik geloof dat bewustwording ons verder kan helpen om dit soort situaties in de toekomst te voorkomen.
Je kan mij volgen op:
X via de volgende link: https://x.com/MordechaiKrisp1
Facebook: https://www.facebook.com/MordechaiKrispijn.nl
Telegram: @mordechaik
1 reacties :
Enorm zonde, dat dit prachtige project (al dan niet opzettelijk) om zeep is geholpen. :-((
Een reactie posten