Agrarische Jongeren Wieringermeer: ’Politiek ziet niet hoe goed het gaat in Nederlandse landbouw’

Datum:
 • woensdag 16 oktober 2019
 • in
 • Categorie: , ,
 • Ooit - in 1990 - waren de Agrarische Jongeren Wieringermeer zelf organisatoren van forse boerenacties.  Uit protest tegen het (Europees) landbouwbeleid werd de Afsluitdijk met tractoren geblokkeerd en reden de trekkers via de snelwegen naar De Nederlandsche Bank en het Museumplein in Amsterdam. Nu hebben de Agrarische Jongeren een minder sturende rol maar ze zijn wel aanwezig bij de boerenacties.
  Patrick de Wit (25) uit Wieringerwaard is op dit moment de voorzitter van de club van boeren van 16 tot 35 jaar oud. Vicevoorzitter Mark van Essen (26) uit Wieringerwerf staat hem bij. Het duo is blij met de acties zoals die op 1 oktober in Den Haag en gisteren in Haarlem zijn gehouden en morgen bij het RIVM en de Tweede Kamer worden gehouden. ,,We hebben de steun van het grootste deel van de mensen. Dat moeten we niet verliezen’’, zegt De Wit. Maar evenmin willen ze dat de collega-agrariërs gaan stoppen met de acties. ,,Niet voordat deze stikstofplannen van tafel gaan.’’

  Toekomst

  De Wit legt verder uit: ,,Ons ledenaantal neemt toe. Er is veel belangstelling onder onze leden om het bedrijf van hun ouders over te nemen. Maar dan moet er wel een toekomst zijn voor dat bedrijf. En dat is er niet op deze manier.’’
  En dat is vreemd, zegt Van Essen. ,,De Nederlandse boeren produceren zo schoon en efficiënt dat er overal in de wereld tegenop wordt gekeken. Ik heb zelf stage gelopen in Nieuw-Zeeland, daar zijn ze enorm onder de indruk over hoe we hier boeren. Tegenwoordig kunnen we met gps-systemen precies bepalen waar wat aan bijvoorbeeld kunstmest wordt gestrooid. Efficiënter dan dit kan het haast niet. Als Nederlandse politici dan roepen dat we niet voor de hele wereld hoeven te produceren, dan klopt dat. Maar we produceren zo veel om we er zo goed in zijn. Gelukkig maar.’’
  ,,De normen zijn hier ook ongelofelijk streng’’, gaat De Wit verder. ,,Het is nul tot bijna nul wat hier in Nederland bijvoorbeeld aan stikstof is toegestaan. Elders is dat niet zo. En het houdt niet op. Steeds worden gaandeweg het spel de regels veranderd. Daar kun je als ondernemer geen bedrijf op bouwen. Vandaar ook dat er zoveel boeren nu echt boos zijn.’’

  Betrouwbaar

  ,,Het valt ook allemaal niet uit te leggen. Op 1 oktober staat het Malieveld vol boeren, zegt de minister van landbouw dat er naar de boeren geluisterd wordt en er wordt gezocht naar een oplossing. Drie dagen later wordt er een peildatum vastgesteld waarbij het aantal dieren dat op dat moment bij veehouders in de stal staan, geldend is. Dus ook al heeft die veehouder geïnvesteerd in een vergunning en een nieuwe stal om tweehonderd dieren te houden, als hij op 4 oktober maar 120 koeien op zijn bedrijf had, mag er nu niet meer hebben. Zijn eerder verkregen vergunning is niets meer waard. Hoezo betrouwbare overheid? Dat is in geen enkele andere branche ooit gebeurd, lijkt me.’’

  Ontlasting

  De door de politiek op dit moment voorgestelde ’oplossingen’ voor de stikstofcrisis zijn onacceptabel voor de jonge boeren. De Wit: ,,Neem de ’kringlooplandbouw’ waar ze in Den Haag nu vol van zijn. Ze willen dat er geen gewassen meer worden verbouwd voor dierenvoedsel, alleen voor menselijke consumptie. Het vee moet gevoerd worden de uit afvalstroom van die menselijke consumptie. Ze vergeten er echter bij dat juist door die consumptie op dit moment veel delfstoffen verloren gaan. Kalium en fosfaat bijvoorbeeld gaat via de menselijke ontlasting en de rioolzuivering nu rechtstreeks naar zee. Akkerbouwers hebben een input van onder meer stikstof, fosfaat en kalium nodig om gewassen te kunnen laten groeien. Dat moeten we nu uit kunstmest halen.’’
  De meeste boeren doen al aan een kringloop. Van Essen: ,,Akkerbouwers hier gebruiken de mest van varkensboeren uit Brabant. En er gaat weer voer die kant op. Of boeren hier in de regio hebben een gemengd bedrijf. Die gebruiken de mest van de koeien voor de bieten of pootaardappelen. Dat werkt natuurlijk helemaal mooi.’’
  De Agrarische Jongeren zijn net als de andere agrarische belangenorganisaties verbolgen over de wijze waarop de stikstofcrisis onder meer door het RIVM wordt onderbouwd. ,,Het heeft met meten maar weinig te maken. Niet alleen is er veel te doen over de meetmethode van het RIVM, ook over de berekeningen valt wel wat te zeggen. Zo wordt er niet meegenomen hoeveel stikstof het agrarische land opneemt. Ze bekijken alleen de uitstoot. Er wordt gesteld dat de agrarische sector 46 procent van de uitstoot van stikstof voor haar rekening neemt. Diezelfde sector heeft ook vijftig procent van van de grond in Nederland in handen en neemt daarmee ook de helft van de stikstof weer op. Berekenen ze het net als bij de CO2, waarbij je je vlucht in een vliegtuig kunt compenseren door bijvoorbeeld een boom te planten, dan zouden wij als sector dus meer opnemen als uitstoten. Maar daar hoor je niets over.’’
  Net als in die roerige jaren negentig zijn de Agrarische Jongeren Wieringermeer bereid om met trekker en al richting de barricaden te trekken. ,,Hier uit de Noordkop gaan woensdag circa honderdtwintig tractoren op pad. Eerst naar het RIVM en daarna naar Den Haag. En dan kunnen de snelwegen weleens erger dichtslibben dan op 1 oktober. Dat kan inderdaad leiden tot boze burgers in de file. Maar we hebben geen keuze, deze plannen van de regering moeten van tafel. Al hopen we wel op begrip.’’
  Mike Deutekom
  Noordhollands Dagblad


  0 reacties :

  Een reactie posten