‘Cocktail van pesticiden’ aangetroffen in lucht rond Lochem

Datum:
  • dinsdag 17 maart 2026
  • in
  • Categorie: , ,
  • In de lucht rond Barchem, Eefde en Lochem zijn meer dan zestig verschillende bestrijdingsmiddelen aangetroffen.



     Melanie Lokate 17-3-2026


    ‘Cocktail van pesticiden’ aangetroffen in lucht rond Lochem


    LOCHEM - In de lucht rond Barchem, Eefde en Lochem zijn meer dan zestig verschillende bestrijdingsmiddelen aangetroffen. Dat blijkt uit metingen van burgermeetnetwerk Meten=Weten die vanavond worden gepresenteerd in Schouwburg Lochem.
    Volgens de onderzoekers is er sprake van een 'cocktail van pesticiden' die het hele jaar in de lucht aanwezig is. Het onderzoek is gedaan op verzoek van de lokale politieke partij LochemGroen!.

    Luchtmetingen

    De metingen vonden plaats in het voorjaar van 2025 op drie locaties in de gemeente Lochem. Daar werden gedurende meerdere maanden luchtfilters geplaatst die stoffen uit de lucht opvingen. Op alle drie de meetpunten werden ook middelen gevonden die inmiddels in de Europese Unie verboden zijn, zoals chlorthalonil. Ook glyfosaat (een veelgebruikte onkruidbestrijder) werd op alle locaties gemeten. De hoogste waarden werden gevonden bij het meetpunt in Eefde.
    Zulke stoffen kunnen volgens de onderzoekers afkomstig zijn van oude vervuiling in bodem, van transport via de lucht over langere afstand of in sommige gevallen van oude installaties of restvervuilingen die niet uit de landbouw komen.
    De metingen zijn uitgevoerd op plekken waar zelf niet wordt gespoten, bijvoorbeeld aan de rand van landbouwgebied of bij bebouwing. Volgens de onderzoekers laat dat zien dat bestrijdingsmiddelen zich via drift, verdamping en stoftransport door de omgeving kunnen verspreiden.

    Stoffen in eikenblad

    Daarnaast werd in het najaar van 2024 eikenblad onderzocht om te kijken welke middelen zich op de bladeren afzetten. Volgens de onderzoekers dient het eikenblad als een soort verzamelaar waarop luchtverontreinigende stoffen blijven zitten.
    Uit de analyses blijkt dat er verschillende middelen zijn aangetroffen. Het gaat vooral om stoffen die in de landbouw worden gebruikt. Volgens het rapport zijn de concentraties afzonderlijk relatief laag, maar worden ze wel voortdurend gemeten.

    Hoe erg is dit?

    Er zijn al langere tijd zorgen over de effecten die bestrijdingsmiddelen hebben op de volksgezondheid. De hoeveelheden bestrijdingsmiddelen die tijdens de metingen in de gemeente Lochem zijn aangetroffen, zijn dusdanig klein dat er geen acuut gevaar is voor de volksgezondheid. Maar inwoners worden wel structureel blootgesteld aan chemische stoffen en de vraag is wat de gevolgen zijn voor hun gezondheid.
    Calle Janssen van LochemGroen!: "Het debat over bestrijdingsmiddelen gaat allang niet meer alleen over landbouw. Het gaat over wat we inademen, wat in onze bodem en ons water terechtkomt en wat uiteindelijk op ons bord ligt."
    Artsen, onderzoekers en vertegenwoordigers uit de landbouw gaan dinsdagavond in gesprek over de mogelijke gevolgen voor gezondheid, natuur en landbouw. Tijdens de avond wordt ook gekeken naar mogelijke oplossingen, zoals minder gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen en andere vormen van landbouw.


    2 reacties :

    Anoniem zei

    Alleen landbouw? Of wordt er eindelijk verder gekeken naar wat de vliegtuigen sprayen??!!

    Anoniem zei

    Die cocktail aan gevaarlijke stoffen wordt gewoon overal aangetroffen.
    Het grote probleem is dat ieder individu uniek is en alle zogenaamd aanvaarde waardes gelden altijd voor slechts een stof (!)

    Een reactie posten