Focus op Nederlandse sterktes
Redactie, TPO, 6 februari 2026
DNB: investeer defensiegeld liever in chips dan in tanks
Nederland moet bij de forse verhoging van de defensie-uitgaven inzetten op technologie waarin het land sterk is, zoals halfgeleiders, en niet op klassieke wapensystemen als tanks. Dat stellen economen van De Nederlandsche Bank (DNB) op basis van nieuw onderzoek.
Nederland heeft afgesproken om binnen tien jaar minimaal 3,5 procent van het bruto binnenlands product (bbp) aan defensie te besteden. Dat betekent dat de defensiebegroting richting 2035 jaarlijks met zo’n 19 miljard euro extra zal groeien.
Focus op Nederlandse sterktes
Volgens DNB is het cruciaal om goed te kijken hoe dat geld wordt besteed. Nederland heeft volgens de economen geen sterke uitgangspositie voor de productie van puur militaire goederen zonder civiele toepassing, zoals tanks en munitie.
Waar Nederland wél in uitblinkt, zijn geavanceerde technologieën zoals halfgeleiders en gespecialiseerde microscopen. DNB pleit er daarom voor om te investeren in het zogeheten dual-use-domein: technologie die zowel militair als civiel kan worden ingezet. Denk aan chips die geschikt zijn voor drones, maar ook voor smartphones en andere consumententoepassingen.
Lees ook Defensie nu veruit grootste werkgever van Nederland.
Korte termijn vooral import
De economen verwachten dat de hogere defensie-uitgaven op korte termijn vooral zullen leiden tot meer import. De nadruk ligt voorlopig op het snel vergroten van militaire slagkracht, waarbij economische overwegingen een ondergeschikte rol spelen.
Langere termijn kansen voor economie
Op langere termijn kan het volgens DNB wel degelijk zinvol zijn om defensiegeld zoveel mogelijk in Nederland te besteden. Dat kan bijdragen aan economische groei en innovatie.
Tegelijkertijd waarschuwen de onderzoekers dat dit effect niet moet worden overschat, omdat ook binnenlandse productie vaak afhankelijk blijft van buitenlandse onderdelen en toeleveranciers.
Bron: ANP
0 reacties :
Een reactie posten