De nieuwe Zweedse kernenergie vereist samenwerking tussen vele belanghebbenden.
26-8-2025
Energiegigant Vattenfall gaat verder op het nucleaire pad
Van een onzer correspondenten.
Vattenfall heeft besloten om in zee te gaan met het Amerikaanse bedrijf GE Vernova en het Britse Rolls-Royce SMR in het proces van het uiteindelijk selecteren van een definitieve leverancier voor nieuwe kernreactoren. Beide bedrijven produceren zogenaamde modulaire reactoren. Het proces om nieuwe kernenergie mogelijk te maken, wordt nu voortgezet.
‘Dit is een nieuwe stap op weg naar de bouw van de eerste Zweedse kerncentrale in meer dan 40 jaar. Ons doel is een succesvol project op het schiereiland Värö, en daarmee bedoelen we dat er voorwaarden zijn om binnen een redelijke termijn en budget operationeel te zijn op de locatie die ons ter beschikking staat. Een succesvol project legt tevens de basis voor verdere nucleaire ontwikkelingen. We kijken al naar de volgende stap, namelijk de bouw van extra reactoren op de huidige locatie Ringhals 1 en 2’, aldus Anna Borg, CEO en President van Vattenfall.
Het schiereiland Värö, waar de kerncentrale Ringhals zich bevindt, wordt beschouwd als de beste locatie om nieuwe kernenergie in Zweden zo snel mogelijk in gebruik te nemen. Hier is de capaciteit van het elektriciteitsnet, de nucleaire competentie en de grote vraag naar elektriciteit in de regio aanwezig. Tegelijkertijd kent de locatie geen beperkingen qua ruimte en infrastructuur.
De geselecteerde leveranciers bieden modulaire reactoren, SMR’s, aan met bewezen technologie en vereenvoudigde ontwerpen die gebaseerd zijn op de kennis van eerdere nucleaire projecten wereldwijd.
Beide maken gebruik van brandstof waarvoor Vattenfall toeleveringsketens heeft opgezet.
‘We hebben een zeer grondige evaluatie uitgevoerd van de leveranciers en reactoren. Het is zeer bevredigend dat we nu, na een proces dat begon met 75 potentiële leveranciers, van vier naar twee kunnen gaan. De bouw van een reeks kleinere units levert duidelijke kostenvoordelen op; ze vereisen minder ruimte, aanzienlijk minder personeel en leiden tot een beter beheersbare logistiek. Dit vergroot ook de mogelijkheid om tijdens de bouwfase personeel te vinden, te huisvesten en te vervoeren, waardoor het risico op kostenstijgingen afneemt’, aldus Desirée Comstedt, Vice President en Head of New Nuclear bij Vattenfall.
Vattenfall plant een project met vijf BWRX-300 (GE Vernova) of drie Rolls-Royce SMR-reactoren, die een totaal vermogen van ongeveer 1500 MW zullen leveren. Ter vergelijking: een SMR van 500 MW heeft dezelfde capaciteit als de eerste grootschalige reactor in Oskarshamn.
De nieuwe Zweedse kernenergie vereist samenwerking tussen vele belanghebbenden. Het industriële consortium Industrikraft is een initiatief van 17 toonaangevende Zweedse industriële bedrijven waarmee Vattenfall vanaf het begin nauw overleg heeft gehad.
‘De bouw van nieuwe kernreactoren heeft een belangrijke stap voorwaarts gezet en er is nu een duidelijk en haalbaar project op het schiereiland Värö. Industrikraft verwelkomt deze ontwikkeling en zal met Vattenfall samenwerken om de voorwaarden te creëren voor de geplande gezamenlijke investering in het projectbedrijf. Het is ook cruciaal dat er op de lange termijn stabiele politieke omstandigheden zijn’, aldus Tom Erixon, voorzitter van Industrikraft.
***
Bron hier.
***

0 reacties :
Een reactie posten