Van Haga, Smolders en Ephraim weg bij Forum voor Democratie

Datum:
 • donderdag 13 mei 2021
 • in
 • Categorie: ,
 •  FVD ‘betreurt’ besluit


  13-5-2021

  Van Haga, Smolders en Ephraim weg bij Forum voor Democratie

  De drie Kamerleden Wybren van Haga, Hans Smolders en Olaf Ephraim stappen op bij Forum voor Democratie en nemen hun zetel mee. ‘In de afgelopen tijd is er binnen de fractie van FVD een verschil van inzicht ontstaan over de manier waarop politiek bedreven wordt,’ staat in een verklaring die Van Haga donderdag op Twitter plaatste.

  ‘Het gevolg hiervan is dat de Kamerleden Hans Smolders, Olaf Ephraim en Wybren van Haga in goede harmonie met de FVD-fractie hebben besloten om als zelfstandige fractie door te gaan. Het oorspronkelijke verkiezingsprogramma van FVD blijft leidend bij het Kamerwerk en het belang van Nederlanders staat nog steeds op de eerste plaats.’

  FVD ‘betreurt’ besluit

  In een reactie laat FVD weten dat ze het besluit van de drie ‘betreuren’. ‘Juist in deze tijd, waarin Forum voor Democratie de enige echte oppositiepartij in de Tweede Kamer is en de enige brede stem tegen het huidige verwoestende kabinetsbeleid, zou gezamenlijk optrekken onder één naam, wat ons betreft, altijd een betere keuze zijn geweest, in het belang van het land, onze leden en onze kiezers. Maar hun beslissing staat hen uiteraard vrij.’

  De partij laat weten in de toekomst zoveel mogelijk ‘constructief’ met de drie te willen blijven samenwerken.

  Van Haga: schouderklopje ‘ongepast’

  Gisteren bood Van Haga al excuses aan voor het gedrag van partijleider Thierry Baudet in de Kamer. Die gaf eerder in het coronadebat van die dag D66-Kamerlid Jan Paternotte een schouderklopje.

  Volgens Van Haga gebeurde dat in een ‘vriendschappelijk moment’, maar was het ‘onjuist’. Hij benadrukte dat er geen verkeerde bedoelingen achter zaten en maakte namens zijn partij excuses. ‘Ik kan me voorstellen dat de heer Paternotte het ongepast vond.’

  Baudet maakte dinsdag bekend dat hij enige tijd geleden ziek is geweest. In de fractie van Forum waren enkele coronabesmettingen, maar Baudet zelf liet zich niet testen. ‘Coronagriep, of een andere griep, wat maakt het uit.’

  Omstreden poster speelde grote rol

  Een week geleden nam Van Haga ook al afstand van de omstreden 5 mei-poster die Baudet verspreidde ter gelegenheid van de ‘viering’ van Bevrijdingsdag. Op die poster staat: ‘Op 5 mei herdenken we 75 jaar vrijheid’ met de jaartallen 1945-2020. Bij het laatste jaartal staat een overlijdenskruisje. Verder staan er als ondertekenaars op de poster onder meer Forum voor Democratie en organisaties als Viruswaarheid en Nederland in Verzet.

  Lees ook de column van Geerten Waling: Baudet wil alleen maar ophef, geen kritiek

  In een debat over coronatestbewijzen antwoordde Van Haga op vragen van andere Kamerleden dat de onderwerpen niet met elkaar zijn te vergelijken. ‘Het voelt ongemakkelijk en wat mij betreft is het onnodig. Het is pijnlijk voor heel veel mensen en vertroebelt de discussie.’

  Na publicatie kwam er forse kritiek, onder meer van andere partijen, het Centrum Informatie en Documentatie Israël en het Nationaal Comité 4 en 5 mei. Forum-leider Thierry Baudet noemde de negatieve reacties ‘hypocriet’. Ook publiceerde hij een essay met de kop: Waarom ik volledig achter onze poster blijf staan.

  Zondag publiceerde Baudet nog een essay, waarin hij uitlegde waarom hij ‘ophef in de media’ niet schuwt. Daarin legt hij uit dat hij ‘taboes en frames’ wil doorbreken. ‘Daarom ga ik steeds weer de ophef aan. Daarom “is er altijd wat” rond FVD. Daarom is het vaak niet “leuk”, niet “prettig”: precies dát is ons werk. Onze baan. Alleen dán doen we iets dat betekenis heeft. Dus FVD zal ophef zijn – of zal niet zijn. Enjoy the ride.’

  Racistische appjes door Baudet gepubliceerd door EW

  Thierry Baudet en een aantal andere FVD’ers kwamen in februari in het nieuws nadat EW onthulde dat zij vorig jaar in WhatsApp-groepen racistische en homofobe opvattingen hebben uitgewisseld.

  Lees hier het hele verhaal: Thierry Baudet: ‘Je zus met een neger?’

  Uit de citaten blijkt dat Baudet in juli 2020 aan partijvrienden appte dat blanken gemiddeld een IQ scoren van 110, terwijl dat voor latino’s 90 is en voor Afro-Amerikanen 75.

  In een ander appje van Baudet haalde hij een discussie aan met de toenmalige stafleden Gideon van Meijeren en Yanick Chevalier. Daarin vraagt hij: ‘Wil jij dat je zus met een neger thuiskomt?’ Waarop Van Meijeren antwoordt: ‘Hell no.’ In een andere chat gebruikten FVD’ers ‘homo’ als scheldwoord.

  Elsevier

  1 reacties :

  Verontruste zei

  Leve de wat?
  Op de site van FvD nog geen melding.

  Een reactie posten