Pallas nog altijd ’op koers’

Datum:
 • dinsdag 21 april 2015
 • in
 • Categorie: ,
 • ALKMAAR - De crisis bij NRG – exploitant van de hoge flux reactor in Petten – vorig jaar had desastreus kunnen uitpakken voor de komst van de nieuwe onderzoeksreactor Pallas. ,,Er moet een naadloze aansluiting zijn tussen de activiteiten van de (huidige) hoge flux reactor en Pallas’’, maakt woordvoerster Jorinde Schrijver van Pallas duidelijk.

  Door Roel van Leeuwen - 21-4-2015, 

  Organisatie Pallas naar nieuw kantoor in Alkmaar
  D
  e overheid heeft NRG gered met een forse lening nadat NRG –door het feit dat de reactor de afgelopen jaren veel langer buiten bedrijf was dan gepland– in de problemen was gekomen.
  Volgens Schrijver zit Pallas echter nog altijd op de koers die is uitgezet. ,,We zitten nog op onze oorspronkelijke planning: circa vijf jaar ontwerpen en vergunnen en vijf jaar bouwen.’’
  De verdere koers van Pallas wordt uitgezet vanuit een kantoor op het bedrijventerrein Bergermeerpolder in Alkmaar, waar Pallas deze week zijn intrek heeft genomen. ,,In Petten hadden we de beschikking over één gang, maar ons team is uitgebreid en er was daar onvoldoende ruimte voor ons’’, zegt Schrijver. ,,Daarnaast speelt ook de bereikbaarheid een rol. We werken veel samen met internationale partijen en dan is Alkmaar toch beter bereikbaar.’’

  Hotcells

  De tijdelijke verhuizing van de Pallas-organisatie heeft uiteraard geen gevolgen voor de plek van de nieuwe Pallas-reactor. Als de reactor daadwerkelijk wordt gebouwd, dan zal deze nabij de bestaande hotcells worden aangebouwd op het terrein in Petten.
  Tijdens de verkiezingscampagne voor Provinciale Staten werd maar weer eens duidelijk dat verschillende politieke partijen nog steeds geen heil zien in de komst van Pallas. Nieuwe cyclotrons (deeltjesversnellers, red.) zouden het werk van Pallas –de productie van isotopen waarmee kankerpatiënten kunnen worden behandeld– kunnen overnemen. Schrijver: ,,Wij proberen volledig op de hoogte te zijn van zaken als het gaat om de cyclotrons. Zo laten we ons ook informeren over de ontwikkelingen in Canada. Wij doen ook studies die moeten bewijzen dat wat wij doen nut blijft hebben voor de maatschappij. Deze analyses zijn daarnaast erg belangrijk in het licht van de andere opdracht van Pallas: zorgen voor private financiering.’’

  Complementair

  ,,Er zijn al veel ziekenhuizen met cyclotrons, maar die maken niet de producten die we in Petten maken. Deze producten zijn complementair aan elkaar. Er is slechts een kleine overlap aan isotopen die je zowel met de reactor als met cyclotrons kunt produceren.’’
  Dezelfde politieke partijen (o.a. de SP) betwijfelen dat er private financiers zijn te vinden voor het circa 600 miljoen euro kostende project. Schrijver: ,,Voor het vinden van financiers hebben we vijf jaar gekregen en dat hebben we ook nodig. Bij private financiering valt te denken aan: De Europese Investeringsbank (EIB), pensioenfondsen, infrastructuurfondsen, maar ook aan toekomstige klanten of de bouwer van de reactor.’’
  Ook is Pallas bezig met het maken van een nieuwe businesscase. Dit gebeurt mede op verzoek van Provinciale Staten.

  Ontwerper

  Momenteel lopen er bij Pallas diverse Europese aanbestedingen. Binnenkort wordt bekend gemaakt welk internationaal ingenieursbureau het Pallas-team gaat ondersteunen met onder andere de aanbesteding van het ontwerp van de reactor. Deze aanbesteding start in de zomer. ,,Het is onze ambitie om medio volgend jaar bekend te maken wie de ontwerper wordt’’, zegt Schrijver.
  Op basis van gesprekken met inwoners en ondernemers uit de omgeving krijgen de ontwerpers de opdracht mee de reactor een rustige en moderne uitstraling te geven. ,,Er is geen voorkeur voor een koepel’’, aldus Schrijver. ,,Een wens van de ondernemers is ook dat Google Maps meldt dat het een onderzoeksreactor is. Ik begrijp deze wens wel van ondernemers en campinghouders. Toeristen moeten een onderscheid kunnen maken tussen een onderzoeksreactor en een elektriciteitscentrale.’’ Dat laatste is Pallas nadrukkelijk niet.
  Pallas houdt dinsdagavond (19.30 uur) een informatiebijeenkomst in het Cultureel Centrum in Petten.

  NHD
  0 reacties :

  Een reactie posten